VİGOR PLUS SIK SORULAN SORULAR

  • Hava temizleyiciler hakkında

   Kalabalık şehir hayatının beraberinde getirdiği hava kirliliği, insan yaşamında ciddi sorunlara sebep olmaktadır. Doğaya kaçış bir çözüm gibi görünse de her zaman mümkün olamamakla birlikte, %90'ını kapalı ortamlarda geçirdiğimiz hayatımızı yalnızca psikolojik anlamda olumlu yönde etkileyebilmektedir.

   Hava temizleyici cihazlar hem kapalı ortamlardaki düşük kaliteli havayı hem de dışarıdan gelen ve beraberinde pek çok mikro organizma getiren havayı arındırarak, yüksek kalitede temiz havaya ulaşabilmemiz için son derece kullanışlı cihazlardır.

  • Hava Temizleyici ne işe yarar?

   Hava temizleyiciler sahip oldukları filtreler aracılığıyla havanın; polen, küf, bakteri, virüs, evcil hayvan tüyleri, toz akarları, sigara dumanı, istenmeyen kokular ve kimyasallardan arındırılmasını sağlar.

   Her biri farklı özelliğe sahip filtreler ile havadaki zararlı unsurları yok edebilen hava temizleyiciler; yaşam kalitemizi, uyku kalitemizi, zihinsel ve bedensel performansımızı artırmakta, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlamaktadır.

  • Hava temizleyici nerede kullanılır?

   Hava temizleyiciler insanın bulunduğu tüm kapalı ortamlarda hava kalitesini artırmak adına kullanılabilir. Vaktimizin büyük bir bölümünü geçirdiğimiz evlerimizde ve yatak odalarımızda kullanımı hava kalitesini yükseltirken hayat kalitemizi de eşzamanlı olarak yükseltir. Çalışma ortamında kullanılan hava temizleyiciler ise; daha sağlıklı bir ortamda çalışmanın verdiği psikolojik etkilerin yanı sıra, kandaki oksijen seviyesininyükselmesi ile birlikte odaklanma ve fiziksel performans üzerinde de etkilidir. Artan hava kirliliği ve çevresel faktörler sebebiyle gözümüzden sakındığımız bebek ve çocuklarımızın odalarında kullanımı ise sağlıkları için elzemdir.

  • Hava temizleyiciler nasıl çalışır?

   Hava temizleyicilerin çalışma prensibi oldukça basittir. Havayı vakumlayanbir motor ile hava menfezlerden filtreleme bölümüne çekilir. Hava farklı filtrelerden geçirilerek belirli boyuta kadar olan mikro organizmalar filtrelere hapsedilirken temizlenen hava çıkış kanalına yönlendirilir ve ortama geri bırakılır.

   Hava temizleyicilerin çalışma prensibini etkileyen en önemli unsur sahip olduğu filtrelerdir. Her bir filtrenin farklı patojenleri yakalayabilme özelliği vardır ve elde edilen temiz hava kalitesini cihazın sahip olduğu filtreler belirler. Birçok hava temizleyici yalnızca polen filtresi, HEPA filtresi ve aktifkarbon filtresine sahipken; gelişmiş hava temizleyiciler elektrostatik filtre, formaldehit filtre, titanyum dioksit filtre, UV lambası ve negatif iyon jeneratörüne sahiptir.

  • Hava temizleyiciye neden ihtiyacım var?

   Hava kirliliğinden, kapalı ortamlarda hızla çoğalabilen zararlı mikro organizmalardan ve hava sirkülasyonuna karışarak hastalıkları tetikleyen patojenlerden korunmak için hava temizleyicilere ihtiyacımız vardır.

   Özellikle şehir hayatında uzun süre kapalı alanlarda bulunanlar, KOAH, astım ve bronşit gibi solunum hastalıklarına sahip olanlar, evcil hayvan sahipleri, hamileler, çocuklar ve yaşlılar hava temizleyicilerden maksimumverimi alabilecek kullanıcı gruplarıdır.

  • Hava temizleyicilerin sağlık üzerindeki etkileri nelerdir?

   Hava temizleyici cihazlar tozu, kötü kokuları, sigara dumanını, bakterileri, birçok virüsü, evcil hayvan tüylerini ve polenleri engelleyerek hava kalitesini artırır. Solunum yolu ile bulaşan hastalıkların önlenmesini sağlar.Daha kaliteli uyku ile bedensel ve psikolojik sağlığı olumlu yönde etkiler. Kronik ve mevsimsel alerjik rahatsızlıklarda semptomların giderilmesine yardımcı olur.

  • Hava temizleyiciler kötü kokuları yok eder mi?

   Kaynaktan yayılan koku moleküllerinin burnumuza ulaşması ve burun zarı üzerindeki sinirlerin uyarılması ile koku alırız. Hava temizleyiciler sahip oldukları aktif karbon filtreler ile koku moleküllerinin aktif karbonların içinehapsedilmesi sayesinde havayı koku moleküllerinden arındırmaktadır.

  • Hava temizleyiciler virüsler üzerinde etkili midir?

   Hava temizleyiciler sahip oldukları teknolojiye göre değişmekle birlikte virüsler üzerinde etkilidir. Hava temizleyicilerin çalışma prensibi filtrelemeye dayanır. Hava filtrelerden geçirilirken belirli boyuta kadar olanpartiküller filtreler tarafından yakalanıp hapsedilirken belirli boyutların altında kalan partiküller filtrelerden geçebilmektedir.

   Gerçek HEPA filtreler 0,3 mikrona kadar olan partikülleri filtreleyebilir. UV-C lambaları ve titanyum dioksit filtreler ise fotokatalitik etki ile virüslerin yapısını bozarak yok edebilir.

  • Negatif iyon nedir?

   Negatif iyon; oksijen molekülünün elektron almış halidir. Doğada özellikle rüzgâr, şelale, doğal su kıyıları ve yağışın olduğu yerlerde oluşmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte negatif iyon jeneratörleri üretilmiştir ve istendiği zaman havadaki oksijeni elektron ile yükleyerek havaya geri vermek mümkün kılınmıştır.

   Havada serbest gezen tüm zararlı mikro organizmalar pozitif yüklüdür. Negatif iyon salınımı yapılan ortamda bu mikro organizmalar negatif iyon tarafından elektron verilerek nötr hale getirilir. Bu sayede hava akımından çıkarılması ve ağırlaşarak yere düşürülmesi sağlanır. Gelişmiş hava temizleyicilerde negatif iyon jeneratörleri filtreleme teknolojisinin yanında ek önlem olarak sunulmaktadır.

   Negatif iyonların psikoloji ve performans üzerinde olumlu etkileri olduğu yönünde bir çok araştırma mevcuttur.

  • UV ışığı nedir? UV lambası zararlı mıdır?

   Ultraviyole ışığı; bir ucunda radyo dalgaları diğer ucunda ise gama ışınları yer alan elektromanyetik bir spektrumun parçasıdır. Güneşten aldığımız ışık ile aynı spektruma sahip olan yapay UV ışınları, UV-A, UV-B ve UV-C olarak üç tipe ayrılır. Direkt olarak maruz kalınması cilt ve gözler üzerinde zarara yol açabileceği için direkt olarak temasından kaçınılmalıdır.

   UV-A ve UV-B ışığının bakteri, küf ve mantarı yok etme özelliği vardır. UV-C ışığı ise bunların yanı sıra virüsleri de yok edebilecek dalga boyuna sahiptir.

   UV-C ışığı dezenfeksiyon için son derece kullanışlı ve güçlü bir araçtır. Virüs, bakteri ve diğer zararlı mikro organizmalar üzerinde etkili bir şekildeçalışması yüzeye olan mesafesi ve maruz kalma süresine bağlıdır.

   Hava temizleme cihazlarında havanın bakteri ve virüslerden arındırılması için yüzey mesafesinin azaltılması ve maruz kalma süresinin uzatılması gereklidir. Bunun için UV-C lambası önünde fotokatalitik etki oluşturan titanyum dioksit filtreler kullanılır. Fakir markasına ait tüm hava temizleyicilerde, kullanılan UV lambaları özelolarak konumlandırılmıştır ve ışınların direkt olarak kullanıcıya ulaşması engellenmiştir. Hava temizleyicilerimizin tamamında kullanılan UV teknolojisinin kullanıcı için herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Fakir Vigor Plus

  • Fakir Vigor Plus kaç filtreye sahiptir?

   Fakir Vigor Plus, toplamda 5 filtre ve filtre görevi gören bir UV lambasına sahiptir. Fakir Vigor Plus filtreleri; polen filtresi, elektrostatik filtre, HEPA filtresi, aktif karbon filtre, TiO2 filtre şeklinde sıralanmıştır. Her bir filtre havanın zararlı partiküllerden arındırılması için farklı bir göreve sahiptir..

  • Filtreler ne işe yarar?

   Polen filtresi ya da diğer adıyla ön filtre; havada uçuşan polen, toz, evcil hayvan tüyü, saç ve benzeri büyük partikülleri yakalar ve ilk filtrelemeyi sağlar.

   Elektrostatik filtre; statik elektrik prensibi ile çalışır ve mıknatıs görevi görür. Elektrostatik filtre, havadaki toz ve benzeri küçük partiküllerin panellerine yapışmasını sağlayarak havanın temizlenmesinde ikinci adımı oluşturur.

   HEPA filtresi, 0,3 mikrona kadar olan partiküllerin havadan arındırılmasını sağlayan bir süzgeç gibi çalışır. Cam elyafından üretilen HEPA filtresi, dünyada en çok kullanılan hava filtreleme teknolojisidir.

   Aktif karbon filtre, havadaki organik kokuları içerdiği aktif karbon moleküllerinin içine hapseder ve kötü kokuların arındırılmasını sağlar.

   TiO2 filtre UV lambası ile etkileşime girerek havada bulunan uçucu organik maddelerin (VOC) zararlı etkilerini azaltır ve kötü kokuyu önler.

   UV lambası, düşük spektrumlu dalga boyutuna sahip bir ışık yayar. Etkisi ön kısmında yer alan titanyum dioksit filtre ile artırılır.

  • Havayı ne kadar sürede temizler?

   Fakir Vigor Plus, dakikada 3.0 metreküp havayı temizleyebilir. Temiz hava iletim oranı ise saatte ortalama 140 metreküptür. (CADR 140 m³/saat)

  • Fakir Vigor Plus sürekli açık mı kalmalı?

   Fakir Vigor Plus, ortam havalandırıldıktan sonra, pencereler kapatıldıktan sonra çalıştırılmalıdır. Vigor Plus, ortam havası ideal değerlere yükseldiğinde yeşil ışık ile uyarı verir. Yeşil ışık yandıktan sonra cihaz otomatik moda alınabilir ya da kapatılabilir. Cihaz otomatik moda alındıktan sonra herhangi bir kirletici etmen oluşması durumunda çalışmaya başlar ve ortam havası temizlendikten sonra tekrar bekleme moduna geçer.

   Fakir Vigor Plus, zaman ayarı sayesinde 1, 2 ya da 8 saatlik programda da çalıştırılabilir. Süre dolduğunda otomatik olarak kapanır.

  • Filtreleri nasıl temizlemeliyim?

   Kullanılan ortamın hava kalitesine ya da kullanım sıklığına bağlı olarak, cihaza 2-3 ayda bir genel bakım yapılması tavsiye edilir. Genel bakım için detaylı talimatlar "Fakir Vigor Plus kullanım kılavuzunda" gösterilmiştir. HEPA + Karbon filtresi kullanım sıklığından bağımsız olarak 6 ayda bir değiştirilmelidir. TiO2 filtre ise duru su ile yıkanabilir ve tam olarak kurulandıktan sonra kullanıma devam edilebilir. Islak ya da nemli kalan filtreler cihazınızın performansının düşmesine ve/veya arızalanmasına sebep olabilir.

  • Filtreleri ne zaman değiştirmeliyim?

   Fakir Vigor Plus'ın sahip olduğu filtrelerden yalnızca HEPA filtresinin ve aktif karbon filtrenin kullanım ömrü sonuna gelindiğinde değiştirilmesi gereklidir. Söz konusu filtrelerin kullanım ömrü dolduğunda cihazınız uyarı lambası ile filtre değişim zamanının geldiğini belirtir.

   Cihazınızın yüksek performans ile çalışmaya devam etmesi için HEPA filtresinin ve aktif karbon filtrenin 6 ayda bir değiştirilmesi tavsiye edilir. Yedek filtrelerinizi aşağıdaki linke tıklayarak sipariş verebilirsiniz.

   https://fakirstore.com/fakir-vigor-plus-filtreler

  • Filtre değişim masrafı nedir?

   Fakir Vigor Plus, HEPA filtresi ve aktif karbon filtresi birleşik olarak satılır ve güncel fiyatı aşağıdaki gibidir.

   https://www.fakirstore.com/fakir-vigor-plus-filtreler

  • Vigor Plus'ı evimin tamamı için kullanabilir miyim?

   Fakir Vigor Plus, 70 metrekareye kadar olan kapalı alanlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Eğer eviniz ya da ofisiniz 70 metrekareden büyükse, hava temizleme işlemini kademeli olarak yapabilirsiniz.

  • Vigor Plus ne kadar elektrik harcar?

   Fakir Vigor Plus saatte 80 w enerji harcar.

  • Evcil hayvan tüylerinde etkili midir?

   Uzun tüylü kedi ve köpek ırklarında dökülen tüyler genellikle ağır olduğu için havada kalmaz ve yere düşer. Evcil hayvanlarımızdan yayılan küçük tüy parçaları, kepek ve dışarıdan taşıdıkları toz partikülleri ise ortama saçılarak hava akışına dahil olabilir. Fakir VİGOR PLUS, yüksek güç üreten motoru ile söz konusu unsurları vakumlar ve büyük parçaları ön filtresinde hapseder. Daha küçük partiküller ise HEPA filtresi, elektrostatik filtre ve TiO2 filtresi ile havadan arındırılır.

  • Evde biriken tozun önlenmesinde yardımcı olur mu?

   Fakir Vigor Plus, 80 W gücündeki motoru ile havayı vakumlar. Vakumlama işlemi ile havada serbest halde dolaşa ve yere çökmeyecek kadar hafif olan tozları filtreleri vasıtasıyla yakalar ve hava akışından çıkartır. Yüzeylerde biriken tozlar ise ağırlıklarından dolayı çoğu zaman herhangi bir dış etmen olmadığı sürece hava akışına karışmazlar. Hava akışına karışmayan toz ve diğer mikro organizmalar üzerinde hava temizleyicinizin herhangi bir etkisi bulunmaz. Fakir Vigor Plus, negatif iyonjeneratörü ile havada serbest olarak dolaşan pozitif yüklü mikro organizmaları nötralize ederek yere düşmelerini sağlar. Bu sayede zararlı partikülleri solunum trafiğinden çıkarmış olur.

  • Fakir Vigor Plus teknik özellikleri nelerdir?

   Fakir Vigor Plus Teknik Özellikler

   Güç: 80 Wattİyon çıkışı: 2x106 cm³
   Boyutlar: 343x255x610 mm
   Ağırlık: 7.750 gr
   Negatif İyon Yayma Özelliği: Var
   UV Lambası: Var
   UV Light Type: UV
   UV Light Wave Length: 254nm
   UV Light Intensity: 12.8.uW/cm2
   Aktif Oksijen Çıkışı: ≤ 0,05ppm
   Kullanım Alanı: 70 m2
   Hava Akım Hız Ayarı: Var
   Filtreler: Ön Filtre, Plazma Filtre, Hepa Filtre, TiO2 Filtre, Aktif Karbon Filtre
   Toz Sensörü: Var
   Koku Sensörü: Var
   Zamanlayıcı: Var
   Otomatik Kapanma: Var
   Uzaktan Kumanda: Var

   Ürün Özellikleri

   Toz Toplama Oranı: %99.97
   Ses Seviyesi: Sessiz 20dB, Düşük 35dB, Orta 45dB, Yüksek 52dB
   Hava Hacmi: 3.0m³/dk
   Boyutlar: 345x255x610mm
   Ağırlık: 6850g
   Kullanılabilir Alan: 70m2
   Kullanım Ömrü: 7 Yıl

Garanti, İade, Değişim

Ödeme Yöntemi

 • Nasıl sipariş oluşturabilirim?

  Siparişinizi web sitemiz üzerinden kredi veya banka kartlarıyla, EFT/havaleyöntemiyle ya da kapıda ödeme seçeneğiyle verebilirsiniz.

  Dilerseniz 0212 639 73 73 numaraları telefon hattından çağrı merkezimizeulaşabilir ve telefon ile sipariş verebilirsiniz.

 • Kapıda nakit olarak verdiğim siparişin ödemesini kredi kartım ile yapabilir miyim?

  Kapıda nakit ödeme seçeneği sadece nakit alışverişler için kullanılmaktadır.
  Kapıda ödeme hizmetimiz sadece Türkiye için geçerlidir.

 • Yurtdışı gönderiminiz var mı?

  Yurtdışı gönderimleri için lütfen bizimle iletişime geçin.

 • Kredi kartımın ve kişisel verilerimin korumasını nasıl sağlıyorsunuz?

  Sipariş istek formumuzda size sorulan hassas bilgileriniz (kredi kartı numaranız gibi) sektördeki en iyi şifreleme yazılımı olan SSL ile şifrelenerek korunur. Dahası kredi kartı bilgileriniz hiçbir şekilde veri tabanımıza kaydedilmez. Daha detaylı bilgi için gizlilik ve güvenlik şartlarımıza aşağıdaki linki takip ederek ulaşabilirsiniz.

  https://www.fakirstore.com/gizlilik-ve-guvenlik

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR