TECHNOSPHERE SMART SIK SORULAN SORULAR

 • Hava temizleyiciler hakkında

  Kalabalık şehir hayatının beraberinde getirdiği hava kirliliği, insan yaşamında ciddi sorunlara sebep olmaktadır. Doğaya kaçış bir çözüm gibi görünse de her zaman mümkün olamamakla birlikte, %90'ını kapalı ortamlarda geçirdiğimiz hayatımızı yalnızca psikolojik anlamda olumlu yönde etkileyebilmektedir.

  Hava temizleyici cihazlar hem kapalı ortamlardaki düşük kaliteli havayı hem de dışarıdan gelen ve beraberinde pek çok mikro organizma getiren havayı arındırarak, yüksek kalitede temiz havaya ulaşabilmemiz için son derece kullanışlı cihazlardır.

 • Hava Temizleyici ne işe yarar?

  Hava temizleyiciler sahip oldukları filtreler aracılığıyla havanın; polen, küf, bakteri, virüs, evcil hayvan tüyleri, toz akarları, sigara dumanı, istenmeyen kokular ve kimyasallardan arındırılmasını sağlar.

  Her biri farklı özelliğe sahip filtreler ile havadaki zararlı unsurları yok edebilen hava temizleyiciler; yaşam kalitemizi, uyku kalitemizi, zihinsel ve bedensel performansımızı artırmakta, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlamaktadır.

 • Hava temizleyici nerede kullanılır?

  Hava temizleyiciler insanın bulunduğu tüm kapalı ortamlarda hava kalitesini artırmak adına kullanılabilir. Vaktimizin büyük bir bölümünü geçirdiğimiz evlerimizde ve yatak odalarımızda kullanımı hava kalitesini yükseltirken hayat kalitemizi de eşzamanlı olarak yükseltir. Çalışma ortamında kullanılan hava temizleyiciler ise; daha sağlıklı bir ortamda çalışmanın verdiği psikolojik etkilerin yanı sıra, kandaki oksijen seviyesininyükselmesi ile birlikte odaklanma ve fiziksel performans üzerinde de etkilidir. Artan hava kirliliği ve çevresel faktörler sebebiyle gözümüzden sakındığımız bebek ve çocuklarımızın odalarında kullanımı ise sağlıkları için elzemdir.

 • Hava temizleyiciler nasıl çalışır?

  Hava temizleyicilerin çalışma prensibi oldukça basittir. Havayı vakumlayanbir motor ile hava menfezlerden filtreleme bölümüne çekilir. Hava farklı filtrelerden geçirilerek belirli boyuta kadar olan mikro organizmalar filtrelere hapsedilirken temizlenen hava çıkış kanalına yönlendirilir ve ortama geri bırakılır.

  Hava temizleyicilerin çalışma prensibini etkileyen en önemli unsur sahip olduğu filtrelerdir. Her bir filtrenin farklı patojenleri yakalayabilme özelliği vardır ve elde edilen temiz hava kalitesini cihazın sahip olduğu filtreler belirler. Birçok hava temizleyici yalnızca polen filtresi, HEPA filtresi ve aktifkarbon filtresine sahipken; gelişmiş hava temizleyiciler elektrostatik filtre, formaldehit filtre, titanyum dioksit filtre, UV lambası ve negatif iyon jeneratörüne sahiptir.

 • Hava temizleyiciye neden ihtiyacım var?

  Hava kirliliğinden, kapalı ortamlarda hızla çoğalabilen zararlı mikro organizmalardan ve hava sirkülasyonuna karışarak hastalıkları tetikleyen patojenlerden korunmak için hava temizleyicilere ihtiyacımız vardır.

  Özellikle şehir hayatında uzun süre kapalı alanlarda bulunanlar, KOAH, astım ve bronşit gibi solunum hastalıklarına sahip olanlar, evcil hayvan sahipleri, hamileler, çocuklar ve yaşlılar hava temizleyicilerden maksimumverimi alabilecek kullanıcı gruplarıdır.

 • Hava temizleyicilerin sağlık üzerindeki etkileri nelerdir?

  Hava temizleyici cihazlar tozu, kötü kokuları, sigara dumanını, bakterileri, birçok virüsü, evcil hayvan tüylerini ve polenleri engelleyerek hava kalitesini artırır. Solunum yolu ile bulaşan hastalıkların önlenmesini sağlar.Daha kaliteli uyku ile bedensel ve psikolojik sağlığı olumlu yönde etkiler. Kronik ve mevsimsel alerjik rahatsızlıklarda semptomların giderilmesine yardımcı olur.

 • Hava temizleyiciler kötü kokuları yok eder mi?

  Kaynaktan yayılan koku moleküllerinin burnumuza ulaşması ve burun zarı üzerindeki sinirlerin uyarılması ile koku alırız. Hava temizleyiciler sahip oldukları aktif karbon filtreler ile koku moleküllerinin aktif karbonların içinehapsedilmesi sayesinde havayı koku moleküllerinden arındırmaktadır.

 • Hava temizleyiciler virüsler üzerinde etkili midir?

  Hava temizleyiciler sahip oldukları teknolojiye göre değişmekle birlikte virüsler üzerinde etkilidir. Hava temizleyicilerin çalışma prensibi filtrelemeye dayanır. Hava filtrelerden geçirilirken belirli boyuta kadar olanpartiküller filtreler tarafından yakalanıp hapsedilirken belirli boyutların altında kalan partiküller filtrelerden geçebilmektedir.

  Gerçek HEPA filtreler 0,3 mikrona kadar olan partikülleri filtreleyebilir. UV-C lambaları ve titanyum dioksit filtreler ise fotokatalitik etki ile virüslerin yapısını bozarak yok edebilir.

 • Negatif iyon nedir?

  Negatif iyon; oksijen molekülünün elektron almış halidir. Doğada özellikle rüzgâr, şelale, doğal su kıyıları ve yağışın olduğu yerlerde oluşmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte negatif iyon jeneratörleri üretilmiştir ve istendiği zaman havadaki oksijeni elektron ile yükleyerek havaya geri vermek mümkün kılınmıştır.

  Havada serbest gezen tüm zararlı mikro organizmalar pozitif yüklüdür. Negatif iyon salınımı yapılan ortamda bu mikro organizmalar negatif iyon tarafından elektron verilerek nötr hale getirilir. Bu sayede hava akımından çıkarılması ve ağırlaşarak yere düşürülmesi sağlanır. Gelişmiş hava temizleyicilerde negatif iyon jeneratörleri filtreleme teknolojisinin yanında ek önlem olarak sunulmaktadır.

  Negatif iyonların psikoloji ve performans üzerinde olumlu etkileri olduğu yönünde bir çok araştırma mevcuttur.

 • UV ışığı nedir? UV lambası zararlı mıdır?

  Ultraviyole ışığı; bir ucunda radyo dalgaları diğer ucunda ise gama ışınları yer alan elektromanyetik bir spektrumun parçasıdır. Güneşten aldığımız ışık ile aynı spektruma sahip olan yapay UV ışınları, UV-A, UV-B ve UV-C olarak üç tipe ayrılır. Direkt olarak maruz kalınması cilt ve gözler üzerinde zarara yol açabileceği için direkt olarak temasından kaçınılmalıdır.

  UV-A ve UV-B ışığının bakteri, küf ve mantarı yok etme özelliği vardır. UV-C ışığı ise bunların yanı sıra virüsleri de yok edebilecek dalga boyuna sahiptir.

  UV-C ışığı dezenfeksiyon için son derece kullanışlı ve güçlü bir araçtır. Virüs, bakteri ve diğer zararlı mikro organizmalar üzerinde etkili bir şekildeçalışması yüzeye olan mesafesi ve maruz kalma süresine bağlıdır.

  Hava temizleme cihazlarında havanın bakteri ve virüslerden arındırılması için yüzey mesafesinin azaltılması ve maruz kalma süresinin uzatılması gereklidir. Bunun için UV-C lambası önünde fotokatalitik etki oluşturan titanyum dioksit filtreler kullanılır. Fakir markasına ait tüm hava temizleyicilerde, kullanılan UV lambaları özelolarak konumlandırılmıştır ve ışınların direkt olarak kullanıcıya ulaşması engellenmiştir. Hava temizleyicilerimizin tamamında kullanılan UV teknolojisinin kullanıcı için herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

 • Fakir Technosphere Smart

 • Fakir Technosphere Smart kaç filtreye sahiptir?

  Fakir Technosphere Smart, 2 katlı filtre sistemi ile toplamda 8 filtre ve filtre görevi gören iki UV-C lambasına sahiptir. Fakir Technosphere Smart filtreleri; polen filtresi, kolektör hücre grubu, formaldehit filtre ve TiO2 filtre şeklinde sıralanmıştır. Her bir filtre havanın zararlı partiküllerden arındırılması için farklı bir göreve sahiptir.

 • Filtreler ne işe yarar?

  Polen filtresi ya da diğer adıyla ön filtre; havada uçuşan polen, toz, evcil hayvan tüyü, saç ve benzeri büyük partikülleri yakalar ve ilk filtrelemeyi sağlar.

  Kolektör hücre grubu; statik elektrik prensibi ile çalışır ve mıknatıs görevi görür. Kolektör hücre grubu, havadaki toz ve benzeri küçük partiküllerin panellerine yapışmasını sağlayarak havanın temizlenmesinde ikinci adımı oluşturur. Benzerlerinden tam 20 kat daha yüksek toplama kapasitesi sahiptir ve HEPA filtre kullanılan sistemlerin aksine değişim ihtiyacı ortadan kaldırılmıştır.

  Formaldehit filtre, havadaki kimyasal salınımları, organik ve sentetik kokuları hapseder ve kötü kokuların arındırılmasını sağlar.

  TiO2 filtre, bir diğer adıyla titanyum dioksit filtre, güneş ışığı simülasyonu oluşturan UV lambası ile kimyasal tepkimeye girerek fotokatalitik etki oluşturur. Havanın içinde bulunan ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkisi olan uçucu organik maddeler (VOC) TiO2 filtreye temas ettiği anda parçalanarak zararsız hale gelir.

  UVC lambası, düşük spektrumlu dalga boyutuna sahip bir ışık yayar. Güneşin yaydığı ultraviyole ışınları taklit eden UVC lambası, virüs, bakteri, küf ve mantarlar üzerinde tahrip edici etkiye sahiptir. Etkisi ön kısmında yer alan titanyum dioksit filtre ile artırılır.

 • Havayı ne kadar sürede temizler?

  Fakir Technosphere Smart, dakikada 5.6 metreküp havayı temizleyebilir. Temiz hava iletim oranı ise saatte ortalama 400 metreküptür. (CADR 400 m³/saat)

 • Fakir Technosphere Smart sürekli açık mı kalmalı?

  Fakir Technosphere Smart, ortam havalandırıldıktan sonra, pencereler kapatıldıktan sonra çalıştırılmalıdır. Technosphere Smart, ortam havası ideal değerlere yükseldiğinde gösterge panelinde uyarı verir. Temiz hava uyarısından sonra cihaz otomatik moda alınabilir ya da kapatılabilir. Cihaz otomatik moda alındıktan sonra herhangi bir kirletici etmen oluşması durumunda çalışmaya başlar ve ortam havası temizlendikten sonra tekrar bekleme moduna geçer.Fakir Technosphere Smart, zaman ayarı sayesinde 1, 2 ya da 8 saatlik programda da çalıştırılabilir. Süre dolduğunda otomatik olarak kapanır.

 • Filtreleri nasıl temizlemeliyim?

  Kullanılan ortamın hava kalitesine ya da kullanım sıklığına bağlı olarak, cihaza 2-3 ayda bir genel bakım yapılması tavsiye edilir. Genel bakım için detaylı talimatlar "Fakir Technosphere Smart kullanım kılavuzunda" gösterilmiştir. Fakir Technosphere Smart'ın sahip olduğu temizlik gerektiren tüm filtreler duru su ile yıkanabilir filtrelerdir. Filtre temizliği ve genel bakım tamamlandıktan sonra tüm filtrelerin tam olarak kuruduğundan emin olunuz. Islak ya da nemli kalan filtreler cihazınızın performansının düşmesine ve/veya arızalanmasına sebep olabilir.

 • Filtreleri ne zaman değiştirmeliyim?

  Fakir Technosphere Smart'ın sahip olduğu filtrelerin herhangi bir zarar görmedikleri sürece değiştirilmelerine gerek yoktur.

  Cihazınızın yüksek performans ile çalışmaya devam etmesi için UVC lambasının 12 ila 18 ayda bir değiştirilmesi tavsiye edilir.

  https://www.fakirstore.com.tr/fakir-technosphere-smart

 • Filtre değişim masrafı nedir?

  Fakir Technosphere Smart, filtreleri ile ilgili lütfen bizimle irtibata geçin..

  https://www.fakirstore.com.tr/iletisim

 • Technosphere Smart uygulamasını nereden indirebilirim ve telefonumla nasıl eşleştirebilirim?

  Fakir Technosphere Smart mobil aplikasyonunu aşağıdaki QR kodu okutarak ya da telefonunuzun uygulama yöneticisinden ''Smart Life'' uygulamasını aratarak indirebilirsiniz.

  Uygulama kurulumu ve cihaz eşleştirme için aşağıdaki linkte yer alan yönergeleri izlemeniz yeterlidir.

 • Technosphere Smart'ı evimin tamamı için kullanabilir miyim?

  Fakir Technosphere Smart, 120 metrekareye kadar olan kapalı alanlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Eğer eviniz ya da ofisiniz 120 metrekareden büyükse, hava temizleme işlemini kademeli olarak yapabilirsiniz.

 • Technosphere Smart ne kadar elektrik harcar?

  Fakir Technosphere Smart saatte 52 w enerji harcar.

 • Evcil hayvan tüylerinde etkili midir?

  Uzun tüylü kedi ve köpek ırklarında dökülen tüyler genellikle ağır olduğu için havada kalmaz ve yere düşer. Evcil hayvanlarımızdan yayılan küçük tüy parçaları, kepek ve dışarıdan taşıdıkları toz partikülleri ise ortama saçılarak hava akışına dahil olabilir. Fakir Technosphere Smart, yüksek güç üreten motoru ile söz konusu unsurları vakumlar ve büyük parçaları ön filtresinde hapseder. Daha küçük partiküller ise kolektör hücre grubu, formaldehit filtre ve TiO2 filtresi ile havadan arındırılır. Fakir TechnosphereSmart bize hava temizliği konusunda yardımcı olurken evcil hayvanlarımızın daha sağlıklı nefes almasını da sağlar ve kandaki oksijen oranını yükselterek sağlıklarında olumlu bir etkiye de sebep olur.

 • Evde biriken tozun önlenmesinde yardımcı olur mu?

  Fakir Technosphere Smart, 52 W gücündeki ikili BLDC motoru ile havayı vakumlar. Vakumlama işlemi ile havada serbest halde dolaşa ve yere çökmeyecek kadar hafif olan tozları filtreleri vasıtasıyla yakalar ve hava akışından çıkartır. Yüzeylerde biriken tozlar ise ağırlıklarından dolayı çoğu zaman herhangi bir dış etmen olmadığı sürece hava akışına karışmazlar. Hava akışına karışmayan toz ve diğer mikro organizmalar üzerinde hava temizleyicinizin herhangi bir etkisi bulunmaz. Fakir Technosphere Smart, negatif iyon jeneratörü ile havada serbest olarak dolaşan pozitif yüklü mikro organizmaları nötralize ederek yere düşmelerini sağlar. Bu sayede zararlı partikülleri solunum trafiğinden çıkarmış olur.

 • Fakir Technosphere Smart teknik özellikleri nelerdir?

  TEKNİK ÖZELLİKLER

  Güç: 52W BLDC motor
  İyon çıkışı: 3x106 cm²
  Pm²,5 filtreleme oranı: >%99
  Negatif iyon yayma özelliği: Var
  UV lambası: Var - 254nm±5, UVCA
  ktif oksijen çıkışı: ≤0.05 ppm
  Kullanım alanı: 120 m²'ye kadar
  Hava hacmi: 5.6 cm²/dk
  CADR Temiz Hava İletim Oranı: 400 cm²/sa
  Hava akım hız ayarı: Var
  Ön filtre: Var
  Elektrostatik filtre: Var – Kolektör Hücre Grubu
  HEPA filtresi: Yok
  TiO2 filtre: Var
  Formaldehit filtre: Var
  Toz sensörü: Var
  Gaz sensörü: Var
  Zamanlayıcı: Var
  Otomatik kapanma: Var
  Uzaktan kumanda: Yok
  Wi-Fi: Var
  Smart Uygulama: Var
  Ürün boyutları: 390-235-838 mm
  Ürün Ağırlığı: 14,7 kg

 • Garanti, İade, Değişim

 • Garanti süresi nedir?

  Aksi belirtilmedikçe tüm Fakir ürünleri 2 yıl garanti süresine sahiptir.

 • İade ve değişim şartları nelerdir?

  İade ve değişim şartlarına aşağıdaki linki takip ederek ulaşabilirsiniz.

  https://www.fakirstore.com.tr/iade-ve-degisim-sartlari

 • Teslimat koşulları nelerdir?

  İade ve değişim şartlarına aşağıdaki linki takip ederek ulaşabilirsiniz.

  https://www.fakirstore.com.tr/teslimat-kosullari

 • Ödeme Yöntemi

 • Nasıl sipariş oluşturabilirim?

  Siparişinizi web sitemiz üzerinden kredi veya banka kartlarıyla, EFT/havaleyöntemiyle ya da kapıda ödeme seçeneğiyle verebilirsiniz.

  Dilerseniz 0212 639 73 73 numaraları telefon hattından çağrı merkezimizeulaşabilir ve telefon ile sipariş verebilirsiniz.

 • Kapıda nakit olarak verdiğim siparişin ödemesini kredi kartım ile yapabilir miyim?

  Kapıda nakit ödeme seçeneği sadece nakit alışverişler için kullanılmaktadır.
  Kapıda ödeme hizmetimiz sadece Türkiye için geçerlidir.

 • Yurtdışı gönderiminiz var mı?

  Yurtdışı gönderimleri için lütfen bizimle iletişime geçin.

 • Kredi kartımın ve kişisel verilerimin korumasını nasıl sağlıyorsunuz?

  Sipariş istek formumuzda size sorulan hassas bilgileriniz (kredi kartı numaranız gibi) sektördeki en iyi şifreleme yazılımı olan SSL ile şifrelenerek korunur. Dahası kredi kartı bilgileriniz hiçbir şekilde veri tabanımıza kaydedilmez. Daha detaylı bilgi için gizlilik ve güvenlik şartlarımıza aşağıdaki linki takip ederek ulaşabilirsiniz.

  https://www.fakirstore.com.tr/gizlilik-ve-guvenlik

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR