LUMINOSO SMART SIK SORULAN SORULAR

 • Hava temizleyiciler hakkında

  Kalabalık şehir hayatının beraberinde getirdiği hava kirliliği, insan yaşamında ciddi sorunlara sebep olmaktadır. Doğaya kaçış bir çözüm gibi görünse de her zaman mümkün olamamakla birlikte, %90'ını kapalı ortamlarda geçirdiğimiz hayatımızı yalnızca psikolojik anlamda olumlu yönde etkileyebilmektedir.

  Hava temizleyici cihazlar hem kapalı ortamlardaki düşük kaliteli havayı hem de dışarıdan gelen ve beraberinde pek çok mikro organizma getiren havayı arındırarak, yüksek kalitede temiz havaya ulaşabilmemiz için son derece kullanışlı cihazlardır.

 • Hava Temizleyici ne işe yarar?

  Hava temizleyiciler sahip oldukları filtreler aracılığıyla havanın; polen, küf, bakteri, virüs, evcil hayvan tüyleri, toz akarları, sigara dumanı, istenmeyen kokular ve kimyasallardan arındırılmasını sağlar.

  Her biri farklı özelliğe sahip filtreler ile havadaki zararlı unsurları yok edebilen hava temizleyiciler; yaşam kalitemizi, uyku kalitemizi, zihinsel ve bedensel performansımızı artırmakta, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlamaktadır.

 • Hava temizleyici nerede kullanılır?

  Hava temizleyiciler insanın bulunduğu tüm kapalı ortamlarda hava kalitesini artırmak adına kullanılabilir. Vaktimizin büyük bir bölümünü geçirdiğimiz evlerimizde ve yatak odalarımızda kullanımı hava kalitesini yükseltirken hayat kalitemizi de eşzamanlı olarak yükseltir. Çalışma ortamında kullanılan hava temizleyiciler ise; daha sağlıklı bir ortamda çalışmanın verdiği psikolojik etkilerin yanı sıra, kandaki oksijen seviyesininyükselmesi ile birlikte odaklanma ve fiziksel performans üzerinde de etkilidir. Artan hava kirliliği ve çevresel faktörler sebebiyle gözümüzden sakındığımız bebek ve çocuklarımızın odalarında kullanımı ise sağlıkları için elzemdir.

 • Hava temizleyiciler nasıl çalışır?

  Hava temizleyicilerin çalışma prensibi oldukça basittir. Havayı vakumlayanbir motor ile hava menfezlerden filtreleme bölümüne çekilir. Hava farklı filtrelerden geçirilerek belirli boyuta kadar olan mikro organizmalar filtrelere hapsedilirken temizlenen hava çıkış kanalına yönlendirilir ve ortama geri bırakılır.

  Hava temizleyicilerin çalışma prensibini etkileyen en önemli unsur sahip olduğu filtrelerdir. Her bir filtrenin farklı patojenleri yakalayabilme özelliği vardır ve elde edilen temiz hava kalitesini cihazın sahip olduğu filtreler belirler. Birçok hava temizleyici yalnızca polen filtresi, HEPA filtresi ve aktifkarbon filtresine sahipken; gelişmiş hava temizleyiciler elektrostatik filtre, formaldehit filtre, titanyum dioksit filtre, UV lambası ve negatif iyon jeneratörüne sahiptir.

 • Hava temizleyiciye neden ihtiyacım var?

  Hava kirliliğinden, kapalı ortamlarda hızla çoğalabilen zararlı mikro organizmalardan ve hava sirkülasyonuna karışarak hastalıkları tetikleyen patojenlerden korunmak için hava temizleyicilere ihtiyacımız vardır.

  Özellikle şehir hayatında uzun süre kapalı alanlarda bulunanlar, KOAH, astım ve bronşit gibi solunum hastalıklarına sahip olanlar, evcil hayvan sahipleri, hamileler, çocuklar ve yaşlılar hava temizleyicilerden maksimumverimi alabilecek kullanıcı gruplarıdır.

 • Hava temizleyicilerin sağlık üzerindeki etkileri nelerdir?

  Hava temizleyici cihazlar tozu, kötü kokuları, sigara dumanını, bakterileri, birçok virüsü, evcil hayvan tüylerini ve polenleri engelleyerek hava kalitesini artırır. Solunum yolu ile bulaşan hastalıkların önlenmesini sağlar.Daha kaliteli uyku ile bedensel ve psikolojik sağlığı olumlu yönde etkiler. Kronik ve mevsimsel alerjik rahatsızlıklarda semptomların giderilmesine yardımcı olur.

 • Hava temizleyiciler kötü kokuları yok eder mi?

  Kaynaktan yayılan koku moleküllerinin burnumuza ulaşması ve burun zarı üzerindeki sinirlerin uyarılması ile koku alırız. Hava temizleyiciler sahip oldukları aktif karbon filtreler ile koku moleküllerinin aktif karbonların içinehapsedilmesi sayesinde havayı koku moleküllerinden arındırmaktadır.

 • Hava temizleyiciler virüsler üzerinde etkili midir?

  Hava temizleyiciler sahip oldukları teknolojiye göre değişmekle birlikte virüsler üzerinde etkilidir. Hava temizleyicilerin çalışma prensibi filtrelemeye dayanır. Hava filtrelerden geçirilirken belirli boyuta kadar olanpartiküller filtreler tarafından yakalanıp hapsedilirken belirli boyutların altında kalan partiküller filtrelerden geçebilmektedir.

  Gerçek HEPA filtreler 0,3 mikrona kadar olan partikülleri filtreleyebilir. UV-C lambaları ve titanyum dioksit filtreler ise fotokatalitik etki ile virüslerin yapısını bozarak yok edebilir.

 • Negatif iyon nedir?

  Negatif iyon; oksijen molekülünün elektron almış halidir. Doğada özellikle rüzgâr, şelale, doğal su kıyıları ve yağışın olduğu yerlerde oluşmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte negatif iyon jeneratörleri üretilmiştir ve istendiği zaman havadaki oksijeni elektron ile yükleyerek havaya geri vermek mümkün kılınmıştır.

  Havada serbest gezen tüm zararlı mikro organizmalar pozitif yüklüdür. Negatif iyon salınımı yapılan ortamda bu mikro organizmalar negatif iyon tarafından elektron verilerek nötr hale getirilir. Bu sayede hava akımından çıkarılması ve ağırlaşarak yere düşürülmesi sağlanır. Gelişmiş hava temizleyicilerde negatif iyon jeneratörleri filtreleme teknolojisinin yanında ek önlem olarak sunulmaktadır.

  Negatif iyonların psikoloji ve performans üzerinde olumlu etkileri olduğu yönünde bir çok araştırma mevcuttur.

 • UV ışığı nedir? UV lambası zararlı mıdır?

  Ultraviyole ışığı; bir ucunda radyo dalgaları diğer ucunda ise gama ışınları yer alan elektromanyetik bir spektrumun parçasıdır. Güneşten aldığımız ışık ile aynı spektruma sahip olan yapay UV ışınları, UV-A, UV-B ve UV-C olarak üç tipe ayrılır. Direkt olarak maruz kalınması cilt ve gözler üzerinde zarara yol açabileceği için direkt olarak temasından kaçınılmalıdır.

  UV-A ve UV-B ışığının bakteri, küf ve mantarı yok etme özelliği vardır. UV-C ışığı ise bunların yanı sıra virüsleri de yok edebilecek dalga boyuna sahiptir.

  UV-C ışığı dezenfeksiyon için son derece kullanışlı ve güçlü bir araçtır. Virüs, bakteri ve diğer zararlı mikro organizmalar üzerinde etkili bir şekildeçalışması yüzeye olan mesafesi ve maruz kalma süresine bağlıdır.

  Hava temizleme cihazlarında havanın bakteri ve virüslerden arındırılması için yüzey mesafesinin azaltılması ve maruz kalma süresinin uzatılması gereklidir. Bunun için UV-C lambası önünde fotokatalitik etki oluşturan titanyum dioksit filtreler kullanılır. Fakir markasına ait tüm hava temizleyicilerde, kullanılan UV lambaları özelolarak konumlandırılmıştır ve ışınların direkt olarak kullanıcıya ulaşması engellenmiştir. Hava temizleyicilerimizin tamamında kullanılan UV teknolojisinin kullanıcı için herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

 • Fakir Luminoso Smart

 • Fakir Luminoso Smart kaç filtreye sahiptir?

  Fakir Luminoso Smart, toplamda 5 filtre ve filtre görevi gören bir UV-C lambasına sahiptir. Fakir Luminoso Smart filtreleri; polen filtresi, elektrostatik filtre, HEPA filtresi, aktif karbon filtresi, TiO2 filtre şeklinde sıralanmıştır. Her bir filtre havanın zararlı partiküllerden arındırılması için farklı bir göreve sahiptir.

 • Filtreler ne işe yarar?

  Polen filtresi ya da diğer adıyla ön filtre; havada uçuşan polen, toz, evcil hayvan tüyü, saç ve benzeri büyük partikülleri yakalar ve ilk filtrelemeyi sağlar.

  Elektrostatik filtre; statik elektrik prensibi ile çalışır ve mıknatıs görevi görür. Elektrostatik filtre, havadaki toz ve benzeri küçük partiküllerin panellerine yapışmasını sağlayarak havanın temizlenmesinde ikinci adımı oluşturur.HEPA filtresi, 0,3 mikrona kadar olan partiküllerin havadan arındırılmasını sağlayan bir süzgeç gibi çalışır. Cam elyafından üretilen HEPA filtresi, dünyada en çok kullanılan hava filtreleme teknolojisidir.

  Aktif karbon filtre, havadaki organik kokuları içerdiği aktif karbon moleküllerinin içine hapseder ve kötü kokuların arındırılmasını sağlar.

  TiO2 filtre, bir diğer adıyla titanyum dioksit filtre, güneş ışığı simülasyonu oluşturan UV lambası ile kimyasal tepkimeye girerek fotokatalitik etki oluşturur. Havanın içinde bulunan ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkisi olan uçucu organik maddeler (VOC) TiO2 filtreye temas ettiği anda parçalanarak zararsız hale gelir.

  UV lambası, düşük spektrumlu dalga boyutuna sahip bir ışık yayar. Güneşin yaydığı ultraviyole ışınları taklit eden UV lambası, virüs, bakteri, küf ve mantarlar üzerinde tahrip edici etkiye sahiptir. Etkisi ön kısmında yer alan titanyum dioksit filtre ile artırılır.

 • Havayı ne kadar sürede temizler?

  Fakir Luminoso Smart, dakikada 5.6 metreküp havayı temizleyebilir. Temizhava iletim oranı ise saatte ortalama 300 metreküptür. (CADR 300 m3/saat)

 • Fakir Luminoso Smart sürekli açık mı kalmalı?

  Fakir Luminoso Smart, ortam havalandırıldıktan sonra, pencereler kapatıldıktan sonra çalıştırılmalıdır. Luminoso Smart, ortam havası ideal değerlere yükseldiğinde yeşil ışık ile uyarı verir. Yeşil ışık yandıktan sonra cihaz otomatik moda alınabilir ya da kapatılabilir. Cihaz otomatik moda alındıktan sonra herhangi bir kirletici etmen oluşması durumunda çalışmaya başlar ve ortam havası temizlendikten sonra tekrar bekleme moduna geçer.

  Fakir Luminoso Smart, zaman ayarı sayesinde 1, 2 ya da 8 saatlik programda da çalıştırılabilir. Süre dolduğunda otomatik olarak kapanır.

 • Filtreleri nasıl temizlemeliyim?

  Kullanılan ortamın hava kalitesine ya da kullanım sıklığına bağlı olarak, cihaza 2-3 ayda bir genel bakım yapılması tavsiye edilir. Genel bakım için detaylı talimatlar "Fakir Luminoso Smart kullanım kılavuzunda" gösterilmiştir. HEPA filtresi ve aktif karbon filtre haricindeki tüm filtreler duru su ile yıkanabilir filtrelerdir. Filtre temizliği ve genel bakım tamamlandıktan sonra tüm filtrelerin tam olarak kuruduğundan emin olunuz. Islak ya da nemli kalan filtreler cihazınızın performansının düşmesine ve/veya arızalanmasına sebep olabilir.

 • Filtreleri ne zaman değiştirmeliyim?

  Fakir Luminoso Smart'ın sahip olduğu filtrelerden yalnızca HEPA filtresinin ve aktif karbon filtrenin kullanım ömrü sonuna gelindiğinde değiştirilmesi gereklidir. Söz konusu filtrelerin kullanım ömrü dolduğunda cihazınız uyarı lambası ile filtre değişim zamanının geldiğini belirtir. Cihazınızın yüksek performans ile çalışmaya devam etmesi için HEPA filtresinin ve aktif karbon filtrenin 6 ila 12 ayda bir değiştirilmesi tavsiye edilir. Yedek filtrelerinizi aşağıdaki linke tıklayarak sipariş verebilirsiniz.

  https://www.fakirstore.com.tr/luminoso-smart-hepa-karbon-filtre

 • Filtre değişim masrafı nedir?

  Fakir Luminoso Smart, HEPA filtresi güncel fiyatı aşağıdaki gibidir.

  https://www.fakirstore.com.tr/luminoso-smart-hepa-karbon-filtre

 • Luminoso Smart uygulamasını nereden indirebilirim ve telefonumla nasıl eşleştirebilirim?

  Fakir Luminoso Smart mobil aplikasyonunu aşağıdaki QR kodu okutarak ya da telefonunuzun uygulama yöneticisinden ''Smart Life'' uygulamasını aratarak indirebilirsiniz.

  Uygulama kurulumu ve cihaz eşleştirme için aşağıdaki linkte yer alan yönergeleri izlemeniz yeterlidir.

 • Luminoso Smart'ı evimin tamamı için kullanabilir miyim?

  Fakir Luminoso Smart, 80 metrekareye kadar olan kapalı alanlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Eğer eviniz ya da ofisiniz 80 metrekareden büyükse, hava temizleme işlemini kademeli olarak yapabilirsiniz.

 • Luminoso Smart ne kadar elektrik harcar?

  Fakir Luminoso Smart saatte 50 w enerji harcar.

 • Evcil hayvan tüylerinde etkili midir?

  Uzun tüylü kedi ve köpek ırklarında dökülen tüyler genellikle ağır olduğu için havada kalmaz ve yere düşer. Evcil hayvanlarımızdan yayılan küçük tüy parçaları, kepek ve dışarıdan taşıdıkları toz partikülleri ise ortama saçılarak hava akışına dahil olabilir. Fakir Luminoso Smart, yüksek güç üreten motoru ile söz konusu unsurları vakumlar ve büyük parçaları ön filtresinde hapseder. Daha küçük partiküller ise HEPA filtresi, elektrostatik filtre ve TiO2 filtresi ile havadan arındırılır. Fakir Luminoso Smart bize havatemizliği konusunda yardımcı olurken evcil hayvanlarımızın daha sağlıklı nefes almasını da sağlar ve kandaki oksijen oranını yükselterek sağlıklarında olumlu bir etkiye de sebep olur..

 • Evde biriken tozun önlenmesinde yardımcı olur mu?

  Fakir Luminoso Smart, 50 W gücündeki BLDC motoru ile havayı vakumlar. Vakumlama işlemi ile havada serbest halde dolaşa ve yere çökmeyecek kadar hafif olan tozları filtreleri vasıtasıyla yakalar ve hava akışından çıkartır. Yüzeylerde biriken tozlar ise ağırlıklarından dolayı çoğu zaman herhangi bir dış etmen olmadığı sürece hava akışına karışmazlar. Hava akışına karışmayan toz ve diğer mikro organizmalar üzerinde hava temizleyicinizin herhangi bir etkisi bulunmaz. Fakir Luminoso Smart, negatif iyon jeneratörü ile havada serbest olarak dolaşan pozitif yüklü mikro organizmaları nötralize ederek yere düşmelerini sağlar. Bu sayede zararlı partikülleri solunum trafiğinden çıkarmış olur.

 • Fakir Luminoso Smart teknik özellikleri nelerdir?

  TEKNİK ÖZELLİKLER

  Güç: 50 Watt
  İyon çıkışı: 3x106 cm3
  PM2,5 filtreleme oranı: >%99(30 dak)
  Negatif iyon yayma özelliği: Var
  UV lambası: Var - 254nm±5, UVC
  Aktif oksijen çıkışı: 0.05 ppm
  Kullanım alanı: 80 m2'ye kadar
  Hava akım kapasitesi: 300 m3/saat
  Hava akım hız ayarı: Var
  Ön filtre: Var
  Elektrostatik filtre: Var
  HEPA filtresi: Var
  TiO2 filtre: Var
  Aktif karbon filtre: Var
  Toz sensörü: Var
  Gaz sensörü: Var
  Zamanlayıcı: Var
  Otomatik kapanma: Var
  Uzaktan kumanda: Var
  Wi-Fi: Var
  Smart Uygulama: Var
  Ürün boyutları: 410-288-545mm
  Ürün Ağırlığı: 7,8 kg

 • Garanti, İade, Değişim

 • Garanti süresi nedir?

  Aksi belirtilmedikçe tüm Fakir ürünleri 2 yıl garanti süresine sahiptir.

 • İade ve değişim şartları nelerdir?

  İade ve değişim şartlarına aşağıdaki linki takip ederek ulaşabilirsiniz.

  https://www.fakirstore.com.tr/iade-ve-degisim-sartlari

 • Teslimat koşulları nelerdir?

  İade ve değişim şartlarına aşağıdaki linki takip ederek ulaşabilirsiniz.

  https://www.fakirstore.com.tr/teslimat-kosullari

 • Ödeme Yöntemi

 • Nasıl sipariş oluşturabilirim?

  Siparişinizi web sitemiz üzerinden kredi veya banka kartlarıyla, EFT/havaleyöntemiyle ya da kapıda ödeme seçeneğiyle verebilirsiniz.

  Dilerseniz 0212 639 73 73 numaraları telefon hattından çağrı merkezimizeulaşabilir ve telefon ile sipariş verebilirsiniz.

 • Kapıda nakit olarak verdiğim siparişin ödemesini kredi kartım ile yapabilir miyim?

  Kapıda nakit ödeme seçeneği sadece nakit alışverişler için kullanılmaktadır.
  Kapıda ödeme hizmetimiz sadece Türkiye için geçerlidir.

 • Yurtdışı gönderiminiz var mı?

  Yurtdışı gönderimleri için lütfen bizimle iletişime geçin.

 • Kredi kartımın ve kişisel verilerimin korumasını nasıl sağlıyorsunuz?

  Sipariş istek formumuzda size sorulan hassas bilgileriniz (kredi kartı numaranız gibi) sektördeki en iyi şifreleme yazılımı olan SSL ile şifrelenerek korunur. Dahası kredi kartı bilgileriniz hiçbir şekilde veri tabanımıza kaydedilmez. Daha detaylı bilgi için gizlilik ve güvenlik şartlarımıza aşağıdaki linki takip ederek ulaşabilirsiniz.

  https://www.fakirstore.com.tr/gizlilik-ve-guvenlik

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR