AIRBEE SIK SORULAN SORULAR

 • Hava temizleyiciler hakkında

  Kalabalık şehir hayatının beraberinde getirdiği hava kirliliği, insan yaşamında ciddi sorunlara sebep olmaktadır. Doğaya kaçış bir çözüm gibi görünse de her zaman mümkün olamamakla birlikte, %90'ını kapalı ortamlarda geçirdiğimiz hayatımızı yalnızca psikolojik anlamda olumlu yönde etkileyebilmektedir.

  Hava temizleyici cihazlar hem kapalı ortamlardaki düşük kaliteli havayı hem de dışarıdan gelen ve beraberinde pek çok mikro organizma getiren havayı arındırarak, yüksek kalitede temiz havaya ulaşabilmemiz için son derece kullanışlı cihazlardır.

 • Hava Temizleyici ne işe yarar?

  Hava temizleyiciler sahip oldukları filtreler aracılığıyla havanın; polen, küf, bakteri, virüs, evcil hayvan tüyleri, toz akarları, sigara dumanı, istenmeyen kokular ve kimyasallardan arındırılmasını sağlar.

  Her biri farklı özelliğe sahip filtreler ile havadaki zararlı unsurları yok edebilen hava temizleyiciler; yaşam kalitemizi, uyku kalitemizi, zihinsel ve bedensel performansımızı artırmakta, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlamaktadır.

 • Hava temizleyici nerede kullanılır?

  Hava temizleyiciler insanın bulunduğu tüm kapalı ortamlarda hava kalitesini artırmak adına kullanılabilir. Vaktimizin büyük bir bölümünü geçirdiğimiz evlerimizde ve yatak odalarımızda kullanımı hava kalitesini yükseltirken hayat kalitemizi de eşzamanlı olarak yükseltir. Çalışma ortamında kullanılan hava temizleyiciler ise; daha sağlıklı bir ortamda çalışmanın verdiği psikolojik etkilerin yanı sıra, kandaki oksijen seviyesininyükselmesi ile birlikte odaklanma ve fiziksel performans üzerinde de etkilidir. Artan hava kirliliği ve çevresel faktörler sebebiyle gözümüzden sakındığımız bebek ve çocuklarımızın odalarında kullanımı ise sağlıkları için elzemdir.

 • Hava temizleyiciler nasıl çalışır?

  Hava temizleyicilerin çalışma prensibi oldukça basittir. Havayı vakumlayanbir motor ile hava menfezlerden filtreleme bölümüne çekilir. Hava farklı filtrelerden geçirilerek belirli boyuta kadar olan mikro organizmalar filtrelere hapsedilirken temizlenen hava çıkış kanalına yönlendirilir ve ortama geri bırakılır.

  Hava temizleyicilerin çalışma prensibini etkileyen en önemli unsur sahip olduğu filtrelerdir. Her bir filtrenin farklı patojenleri yakalayabilme özelliği vardır ve elde edilen temiz hava kalitesini cihazın sahip olduğu filtreler belirler. Birçok hava temizleyici yalnızca polen filtresi, HEPA filtresi ve aktifkarbon filtresine sahipken; gelişmiş hava temizleyiciler elektrostatik filtre, formaldehit filtre, titanyum dioksit filtre, UV lambası ve negatif iyon jeneratörüne sahiptir.

 • Hava temizleyiciye neden ihtiyacım var?

  Hava kirliliğinden, kapalı ortamlarda hızla çoğalabilen zararlı mikro organizmalardan ve hava sirkülasyonuna karışarak hastalıkları tetikleyen patojenlerden korunmak için hava temizleyicilere ihtiyacımız vardır.

  Özellikle şehir hayatında uzun süre kapalı alanlarda bulunanlar, KOAH, astım ve bronşit gibi solunum hastalıklarına sahip olanlar, evcil hayvan sahipleri, hamileler, çocuklar ve yaşlılar hava temizleyicilerden maksimumverimi alabilecek kullanıcı gruplarıdır.

 • Hava temizleyicilerin sağlık üzerindeki etkileri nelerdir?

  Hava temizleyici cihazlar tozu, kötü kokuları, sigara dumanını, bakterileri, birçok virüsü, evcil hayvan tüylerini ve polenleri engelleyerek hava kalitesini artırır. Solunum yolu ile bulaşan hastalıkların önlenmesini sağlar.Daha kaliteli uyku ile bedensel ve psikolojik sağlığı olumlu yönde etkiler. Kronik ve mevsimsel alerjik rahatsızlıklarda semptomların giderilmesine yardımcı olur.

 • Hava temizleyiciler kötü kokuları yok eder mi?

  Kaynaktan yayılan koku moleküllerinin burnumuza ulaşması ve burun zarı üzerindeki sinirlerin uyarılması ile koku alırız. Hava temizleyiciler sahip oldukları aktif karbon filtreler ile koku moleküllerinin aktif karbonların içinehapsedilmesi sayesinde havayı koku moleküllerinden arındırmaktadır.

 • Hava temizleyiciler virüsler üzerinde etkili midir?

  Hava temizleyiciler sahip oldukları teknolojiye göre değişmekle birlikte virüsler üzerinde etkilidir. Hava temizleyicilerin çalışma prensibi filtrelemeye dayanır. Hava filtrelerden geçirilirken belirli boyuta kadar olanpartiküller filtreler tarafından yakalanıp hapsedilirken belirli boyutların altında kalan partiküller filtrelerden geçebilmektedir.

  Gerçek HEPA filtreler 0,3 mikrona kadar olan partikülleri filtreleyebilir. UV-C lambaları ve titanyum dioksit filtreler ise fotokatalitik etki ile virüslerin yapısını bozarak yok edebilir.

 • Negatif iyon nedir?

  Negatif iyon; oksijen molekülünün elektron almış halidir. Doğada özellikle rüzgâr, şelale, doğal su kıyıları ve yağışın olduğu yerlerde oluşmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte negatif iyon jeneratörleri üretilmiştir ve istendiği zaman havadaki oksijeni elektron ile yükleyerek havaya geri vermek mümkün kılınmıştır.

  Havada serbest gezen tüm zararlı mikro organizmalar pozitif yüklüdür. Negatif iyon salınımı yapılan ortamda bu mikro organizmalar negatif iyon tarafından elektron verilerek nötr hale getirilir. Bu sayede hava akımından çıkarılması ve ağırlaşarak yere düşürülmesi sağlanır. Gelişmiş hava temizleyicilerde negatif iyon jeneratörleri filtreleme teknolojisinin yanında ek önlem olarak sunulmaktadır.

  Negatif iyonların psikoloji ve performans üzerinde olumlu etkileri olduğu yönünde bir çok araştırma mevcuttur.

 • UV ışığı nedir? UV lambası zararlı mıdır?

  Ultraviyole ışığı; bir ucunda radyo dalgaları diğer ucunda ise gama ışınları yer alan elektromanyetik bir spektrumun parçasıdır. Güneşten aldığımız ışık ile aynı spektruma sahip olan yapay UV ışınları, UV-A, UV-B ve UV-C olarak üç tipe ayrılır. Direkt olarak maruz kalınması cilt ve gözler üzerinde zarara yol açabileceği için direkt olarak temasından kaçınılmalıdır.

  UV-A ve UV-B ışığının bakteri, küf ve mantarı yok etme özelliği vardır. UV-C ışığı ise bunların yanı sıra virüsleri de yok edebilecek dalga boyuna sahiptir.

  UV-C ışığı dezenfeksiyon için son derece kullanışlı ve güçlü bir araçtır. Virüs, bakteri ve diğer zararlı mikro organizmalar üzerinde etkili bir şekildeçalışması yüzeye olan mesafesi ve maruz kalma süresine bağlıdır.

  Hava temizleme cihazlarında havanın bakteri ve virüslerden arındırılması için yüzey mesafesinin azaltılması ve maruz kalma süresinin uzatılması gereklidir. Bunun için UV-C lambası önünde fotokatalitik etki oluşturan titanyum dioksit filtreler kullanılır. Fakir markasına ait tüm hava temizleyicilerde, kullanılan UV lambaları özelolarak konumlandırılmıştır ve ışınların direkt olarak kullanıcıya ulaşması engellenmiştir. Hava temizleyicilerimizin tamamında kullanılan UV teknolojisinin kullanıcı için herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

 • Fakir Airbee

 • Fakir Airbee kaç filtreye sahiptir?

  Fakir Airbee, toplamda 2 filtre ve filtre görevi gören bir UV lambasına sahiptir. Fakir Airbee filtreleri; HEPA filtresi ve TiO2 filtre şeklinde sıralanmıştır. Her bir filtre havanın zararlı partiküllerden arındırılması için farklı bir göreve sahiptir.

 • Filtreler ne işe yarar?

  HEPA filtresi, 0,3 mikrona kadar olan partiküllerin havadan arındırılmasını sağlayan bir süzgeç gibi çalışır. Cam elyafından üretilen HEPA filtresi, dünyada en çok kullanılan hava filtreleme teknolojisidir.

  TiO2 filtre, bir diğer adıyla titanyum dioksit filtre, güneş ışığı simülasyonu oluşturan UV lambası ile kimyasal tepkimeye girerek fotokatalitik etki oluşturur. Havanın içinde bulunan ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkisi olan uçucu organik maddeler (VOC) TiO2 filtreye temas ettiği anda parçalanarak zararsız hale gelir.

  UV lambası, düşük spektrumlu dalga boyutuna sahip bir ışık yayar. Güneşin yaydığı ultraviyole ışınları taklit eden UV lambası, virüs, bakteri, küf ve mantarlar üzerinde tahrip edici etkiye sahiptir. Etkisi ön kısmında yer alan titanyum dioksit filtre ile artırılır.

 • Havayı ne kadar sürede temizler?

  Fakir Airbee, saatte 1.2 – 2.2 metreküp havayı temizleyebilir. Temiz hava iletim oranı ise saatte ortalama 1-2 metreküptür. (CADR 1-2 m3/saat)

 • Airbee sürekli açık mı kalmalı?

  Fakir Airbee, araç içi havalandırıldıktan sonra, pencereler kapatıldıktan sonra çalıştırılmalıdır. Fakir Airbee, sekiz saatlik sürekli çalışmadan sonra otomatik olarak kapanacaktır. Mavi ışık yandığında cihaz hava temizleme ve negatif iyon salınımına başlar. Kırmızı ışık yandığında ise cihaz çalışmayı durdurmuştur.

 • Filtreleri nasıl temizlemeliyim?

  Kullanılan ortamın hava kalitesine ya da kullanım sıklığına bağlı olarak, cihaza 2-3 ayda bir genel bakım yapılması tavsiye edilir. Genel bakım için detaylı talimatlar "Fakir Airbee kullanım kılavuzunda" gösterilmiştir. HEPAfiltresi kullanım sıklığından bağımsız olarak 6 ayda bir değiştirilmelidir. TiO2 filtre ise duru su ile yıkanabilir ve tam olarak kurulandıktan sonra kullanıma devam edilebilir. Islak ya da nemli kalan filtreler cihazınızın performansının düşmesine ve/veya arızalanmasına sebep olabilir.

 • Filtreleri ne zaman değiştirmeliyim?

  HEPA filtresi kullanım sıklığından bağımsız olarak 6 ayda bir değiştirilmelidir. TiO2 filtre ise duru su ile yıkanabilir ve tam olarak kurulandıktan sonra kullanıma devam edilebilir.

  https://fakirstore.com.tr/fakir-airbee

 • Filtre değişim masrafı nedir?

  Fakir Airbee, HEPA filtresi güncel fiyatı aşağıdaki gibidir.

  https://fakirstore.com.tr/fakir-airbee

 • Fakir Airbee teknik özellikleri nelerdir?

  Voltaj: DC 5V
  Güç: 3W
  İyon Çıkışı: 3x106 / cm3
  Aktif Oksijen Çıkışı: ≤0.05ppm
  UV Spectrum: 254 nm+-5 UVC
  Toz Toplama Oranı: 98% (4 saat)
  Hava Hacmi: 1.2-2.2m3/saat
  Kullanım Alanı: 2-3 m2
  CADR Değeri: 1-2m3/saat
  Cihaz Boyutları: 171*120*48 mm
  Ağırlık: 290gr
  Kullanım Ömrü: 10 yıl

 • Airbee nasıl kullanılır?

  1. Cihazı çift taraflı bantla kontrol paneline sabit bir şekilde yerleştiriniz. Hava çıkışının yolculara baktığından emin olunuz.

  2. Soketinizi çakmak girişine yerleştiriniz.

  3. Cihazı açınız.

  4. Çalışma sırasında otomatik olarak zengin negatif iyonu serbest bırakır.

  5. Araba dışında USB bağlantı girişinin olduğu her yerde çakmak giriş aparatını çıkartarak ve yukarıdaki adımları uygulayarak cihazınızı kolaylıkla kullanabilirsiniz.

 • Garanti, İade, Değişim

 • Garanti süresi nedir?

  Aksi belirtilmedikçe tüm Fakir ürünleri 2 yıl garanti süresine sahiptir.

 • İade ve değişim şartları nelerdir?

  İade ve değişim şartlarına aşağıdaki linki takip ederek ulaşabilirsiniz.

  https://www.fakirstore.com.tr/iade-ve-degisim-sartlari

 • Teslimat koşulları nelerdir?

  İade ve değişim şartlarına aşağıdaki linki takip ederek ulaşabilirsiniz.

  https://www.fakirstore.com.tr/teslimat-kosullari

 • Ödeme Yöntemi

 • Nasıl sipariş oluşturabilirim?

  Siparişinizi web sitemiz üzerinden kredi veya banka kartlarıyla, EFT/havaleyöntemiyle ya da kapıda ödeme seçeneğiyle verebilirsiniz.

  Dilerseniz 0212 639 73 73 numaraları telefon hattından çağrı merkezimizeulaşabilir ve telefon ile sipariş verebilirsiniz.

 • Kapıda nakit olarak verdiğim siparişin ödemesini kredi kartım ile yapabilir miyim?

  Kapıda nakit ödeme seçeneği sadece nakit alışverişler için kullanılmaktadır.
  Kapıda ödeme hizmetimiz sadece Türkiye için geçerlidir.

 • Yurtdışı gönderiminiz var mı?

  Yurtdışı gönderimleri için lütfen bizimle iletişime geçin.

 • Kredi kartımın ve kişisel verilerimin korumasını nasıl sağlıyorsunuz?

  Sipariş istek formumuzda size sorulan hassas bilgileriniz (kredi kartı numaranız gibi) sektördeki en iyi şifreleme yazılımı olan SSL ile şifrelenerek korunur. Dahası kredi kartı bilgileriniz hiçbir şekilde veri tabanımıza kaydedilmez. Daha detaylı bilgi için gizlilik ve güvenlik şartlarımıza aşağıdaki linki takip ederek ulaşabilirsiniz.

  https://www.fakirstore.com.tr/gizlilik-ve-guvenlik

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR